PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kroatët gatuan suxhukun më të madh në botë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 32
Age : 42
Location : Kosova & Prishtina
Registration date : 10/02/2009

MesazhTitulli: Kroatët gatuan suxhukun më të madh në botë   Mon Mar 16, 2009 5:56 pm

suxhuk.jpgKroatët gatuan suxhukun më të madh në botë

Kroatët të shtunën kanë gatuar suxhukun, për të cilin thonë se është më i madhi në botë, me gjatë prej 530 metrash. Qindra banorë lokalë kroatë ishin mbledhur në sheshin kryesor të qytetit Vinkovci, për ta pjekur në skarë suxhukun. që është përgatitur nga 400 kilogramë mish, 10 kilogramë krip, 2.5 kilogram piper, dhe 3.5 kg hudhër, të blerë në një fermë lokale.

Organizatorët kanë pohuar se ky është suxhuku më i madh në botë, që mund t’i ushqejë 3.000 persona, ndërsa kanë shtuar se kjo ishte vetëm një stërvitje, pasi që, vitin e ardhshëm, planifikojnë të prodhojnë një suxhuk të gjatësisë prej 1.000 metrash.

Sipas librit të rekordeve botërore Guinness, suxhuku më i gjatë i prodhuar deri më tash, është ai i gatuar në dhjetor të vitit të kaluar në Rumani, me gjatësi prej 392 metrash.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.jeta-shqiptare.com
 
Kroatët gatuan suxhukun më të madh në botë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SEKTORI PER INFORMACIONE NE JETA SHQIPTARE :: INFORMATAT NE JETA-SHQIPTARE-
Kërce tek: